TÜRKİYE HİPODROM SİTESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TÜRKİYE HİPODROM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Mümin Çılgın

YazarMesaj
TJK
Admin

Mümin Çılgın Empty
MesajKonu: Mümin Çılgın   Mümin Çılgın Icon_minitimePerş. Eyl. 18, 2008 8:01 pm

Mümin ÇILGIN

Efsane jokey Mümin Çılgın, nam-ı diğer Mümin Hoca, 1956-1999 yılları arasında aralıksız 44 yıl at binmiş.

Mümin Çılgın Mumin_cilgin_main

Mümin Çılgın 1953 yılında İstanbul'a gelir ancak atlarla gerçek tanışması İzmir'de William Giraud ekürisinin ahırlarında olur. O zamanların ünlü ekürilerinin antrenörlüğünü yapan Sedat Evliyazade ile çalışır. İlk yarışını rahmetli Başbakanımız Adnan Menderes'in Dilamiye atıyla 5 mayıs 1956'da kazanır. Ve Mümin Çılgın o zamanki kurallar gereği 10 yarış kazanarak aynı yıl aprantilikten jokeyliğe terfi eder.

Mümin Çılgın yaptığı başarılı yarışlar sonucu baş jokeyler arasına girer. Çılgın'ın en unutamadığı atlar arasında Kısrak koşusunda Sağduney'le geçildiği Nadas olmuş. Çılgın, Kazım Yıldız'ın 1974 Gazi koşusunda Ay Tudor'u tercih etmesi sonucunda Nadas'a binmiş ve o yıl Gazi Kupasını kazanmıştır. Çılgın'ın unutamadığı diğer bir safkan da Seren II. Mümin Çılgın'ın unutamadığı yarış ise 1962 yılında koşulan Gazi koşusu. Çılgın o günü şöyle anlatıyor: "Fire Work ile start aldım ve son 400'de favori Flying Star'ı kolayca geçtim. Son 100 metrede ise yarışı kazandım zannedip rölantiye aldım. Dışardan gelen Flying Star'ın sesini duydum ama iş işten geçmişti. Poto'ya beraber girdik ama ben kaybettim, bu yarış beni hala çok üzer.

Yılların usta jokeyi Mümin Çılgın genç jokeyler içinse şunu söylüyor: "Gençler bizden daha avantajlı ve bizi tabiki geçecekler. Bu işin okulunda öğrenilmesi büyük bir avantaj. Özel hayatlarına dikkat edip, sporla kendilerini formda tutarlarsa başarılı olmaları tabiki kaçınılmaz."

Birde son uyarısı var usta jokeyin gençlere: "Aman kazandıklarını iyi yerlerde değerlendirsinler çünkü bu meslekte her zaman risk var. Yarınlarını düşünüp ona göre hareket etsinler"

Mümin Çılgın pistlerden yine de kopamamış. At sahipliğinin yanı sıra menajerlik de yapıyor. Kısacası yine erkenden kalkıp hipodromların yolunu tutuyor ve soran olursa da onlara tecrübelerinden örneklerle yardımcı oluyor.
https://hipodrom.yetkin-forum.com
TJK
Admin

Mümin Çılgın Empty
MesajKonu: Geri: Mümin Çılgın   Mümin Çılgın Icon_minitimePerş. Eyl. 18, 2008 8:07 pm

Mümin Çılgın Mumin_cilgin_img2
Mümin Çılgın Mumin_cilgin_img1
https://hipodrom.yetkin-forum.com

Mümin Çılgın
1 sayfadaki 1 sayfası