TÜRKİYE HİPODROM SİTESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TÜRKİYE HİPODROM SİTESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Ferhat Oktay

YazarMesaj
TJK
Admin

Ferhat Oktay Empty
MesajKonu: Ferhat Oktay   Ferhat Oktay Icon_minitimePerş. Eyl. 18, 2008 7:30 pm

Ferhat Oktay

At ve jokey iyi bir takım olmak zorunda

Ferhat Oktay Ferhat

Ferhat Oktay eski milli basketbolcu şu anda TJK Asli üyesi. Takım oyununa inanıyor ve at sahibi olarak sporcu kimliğini takım çalışmasıyla pekiştiriyor.

Ferhat Oktay basketbol da bir çok başarıya ulaşmış. Takım oyununa inanan Oktay at yarışlarını da basketbol gibi takım oyunu olarak görüyor. Başarılarla dolu sporcu geçmişinin ardından şimdilerde aynı başarıyı hipodromlarda sürdürmenin peşinde olan Ferhat Oktay ile sporculuk ve at yarışçılığı üzerine keyifli bir sohbet yaptık.

• Atlar ve at yarışları ile ne zaman tanıştınız?

Rahmetli Aydan Siyavuş sayesinde 1986 yılında camia ile tanıştım. 1990 yılında at sahibi olarak Pegasüs isimli atımla Haralar Koşusu’nu kazandım. Evliyim iki çocuğum var. Ailece atları çok seviyoruz. Şarköy’de bir çiftliğim var. Yetiştiricilik yapıyorum. Okul tatillerinde ve işten fırsat buldukça çiftliğimizde ailece çok güzel vakit geçiriyoruz. Tekstil işi ile de uğraşıyorum. Yurt dışına kumaş ihraç ediyoruz.

• Türk Basketbolu’ nu değerlendirir misiniz?

Milli Takım’ımızın çok yakın bir zamanda Avrupa Şampiyonu olacağına inanıyorum ve bunu bekliyorum. Mehmet Okur ve Hidayet Türkoğlu NBA’ de bizi mükemmel şekilde temsil ediyor ve ülkemizin tanıtımını yapıyor.

• Sizin zamanınızdaki sportif imkanlarla günümüz imkanlarını değerlendirdiğimizde nasıl bir fark görüyorsunuz ?

Çok fark var tabiki.Malzeme ve tesis farklı aynı zamanda oyuncuların fizik kondisyonları daha yüksek ve tempolu.Sponsorların ortaya çıkması ve desteklemesi ile daha iyi imkanlara kavuşuldu.Böylece Avrupa ve Dünya’yı yakalama şansı doğdu.Bunun sonucunda da gençlerin yeteneklerini ortaya koyması ile kalite yükseldi.Sistemli bir şekilde başarıya doğru yükseliş başladı.Bizim jenerasyon ise basketbolü tanıtarak ve sevdirerek bu günlere gelinmesinde bence oldukça başarılı oldu.

• Fenerbahçe’yi nasıl görüyorsunuz ?

Fenerbahçe kulübü Yönetim Kurulu'nun bugüne kadar yaptığı titiz ve meşakkatli çalışmaların sonucunda Avrupa’nın en büyük kulüplerinden biri olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerlemektedir.Bu sistemin Fenerbahçe kulübüne başarılar getireceğine inanmaktayım ve bütün yüreğimizle destekliyoruz.100. yılda bütün branşların şampiyonluk yarışında mutlu sona ulaşacağına inanıyoruz.Çünkü büyük taraftar bunu fazlası ile hak ediyor.Fenerbahçe’yi bu günlere getiren taraftarıdır.

• Görüştüğünüz eski takım arkadaşlarınıza da atçılık konusunda tavsiyede bulunuyor musunuz ? Onlara tay hediye etmek istermisiniz ?

Eski takım arkadaşlarım mesleklerinde çok başarılılar.Atçılık yapmak isteyenlere kapımız her zaman açıktır.Gereken yardımı seve seve yapar,tay da hediye ederiz.

• Türk atçılığı açısından yurt dışı başarılarımız hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Türk atlarının serbest dolaşım hakkının kazanılması ve stud book hazırlanmasında büyük bir mücadele örneği veren Sayın Ömer Faruk Girgin’in özverili çalışmaları sayesinde yurt dışına açılabildik. Daha sonra da Dubai’deki başarılar geldi. Selman Taşbek, Yıldırım Gelgin, Aydoğan San, Yasin Ekinci, Kerem Aklan, Aziz Yıldırım’ın ekürileri ülkemizi Dubai’de başarı ile temsil ettiler. Darısı diğer atçılarımızın başına.

• Atçılık son zamanlarda bazı sıkıntılar yaşıyor. Neler söylemek istersiniz?

Kesintilerin artması ve kulübümüzün gelirlerinin azalması sonucunda bu günlere gelindi. Sayın Ömer Faruk Girgin’den bayrağı devralan Sayın Umur Tamer ve yönetim kurulu gecesini gündüzüne katarak çalışmalarını sürdürdü. Sayın İnci Özdemir ve Sayın Bahadır Gödek’in büyük destekleri ile umuda yolculuk başladı. Atçılık camiası olarak çok büyük bir aileyiz. Binlerce çalışanı ile ülke ekonomisine hatırı sayılacak katkılarda bulunuyoruz. Hükümetin bizi anlaması Bakanımız Sayın Mehmet Mehdi Eker’in unutulmayacak çalışmaları ile bahar günlerinde moralimiz arttı. Yüzlerimiz gülmeye başladı. Yeni sezonun tüm atçılarımıza ve yarış severlere mutluluk ve başarı getireceğine inanıyorum.

• Ailenizin spora ve atlara ilgisi nasıl?

Eşim ve çocuklarımla ile birlikte atlara ailece meraklıyız. Şarköy’de bir çiftliğimiz var Okul tatillerinde ve fırsat buldukça orada güzel günler geçiriyoruz.Küçük oğlum atları çok seviyor ve çok hevesli. Atçılığı benden sonra sanıyorum o devam ettirecek.

• Eski bir sporcu ve at sahibi olarak topluma atçılık ve spor hakkında ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

At sevgisini yaşamak için ille de at sahibi olmanız gerekmez Yarış severleri yarış izlemek için, aileleri ile birlikte hipodromlara gelmelerini, piknik yapmalarını, çocuklarını midilli ve ponylere bindirerek güzel bir gün geçirmelerini tavsiye edebilirim.

Ferhat Oktay kimdir?

1963 Ankara doğumlu. Ankara Koleji ve Yükseliş’i bitirdi. Daha sonra Marmara Üniversitesi Spor Akademisi’nden mezun oldu. İngilizce biliyor. Basketbol’a Yükseliş Koleji 6. sınıfta başladı. Miniklerde Türkiye şampiyonu oldular. 16 yaşında Efes Pilsen takımına seçildi. 8 yıl bu takımda oynadı. 3 Türkiye şampiyonluğu, Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Kupası şampiyonluklarında yerini aldı.

Milli Takım ile Balkan şampiyonluğu ve Akdeniz Oyunları’nda şampiyonluklar kazandı. Daha sonra Fenerbahçe Basketbol Takımı’nda 7 yıl oynadı. Fenerbahçe’nin Türkiye Şampiyonu olduğu yıl takımda yerini aldı. Erman Kunter, Efe Aydan ve Doğan Hakyemez devre arkadaşları oldu.
https://hipodrom.yetkin-forum.com

Ferhat Oktay
1 sayfadaki 1 sayfası