TÜRKİYE HİPODROM SİTESİ


 
AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 FOTO FİNİSH CİHAZI

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
TJK
Admin


Mesaj Sayısı : 247
Kayıt tarihi : 03/06/08

MesajKonu: FOTO FİNİSH CİHAZI   Salı Ağus. 19, 2008 11:03 pm

FOTO-FINISH cihazı asla yanılmaz!


Hipodromlarımızdaki Fotofiniş merkezleri, dünyada kullanılan en son teknoloji ile donanmıştır. Bu cihazlardan sağlanan sonuç görüntüsü, koşunun hemen ardından Komiserler Kurulu’nun onayına hazır hale getirilmekte ve kısa sürede bu verileri inceleyen Komiserler Kurulu, yarışla ilgili kararlarını “resmen” açıklamaktadır.
Fotofiniş biriminde dünyada çeşitli spor dallarında isim yapmış ve tecrübe kazanmış olan OMEGA ve TIMETRONICS marka Fotofiniş cihazları kullanılmaktadır.


Çalışma prensibi
FOTOFİNİŞ cihazı, bitiş çizgisinin önü ve arkasını da içine alacak şekilde geniş açı ile resim çeken bir fotoğraf makinası DEĞİLDİR

Fotofiniş sistemi; bitiş çizgisine sabitlenen “çizgi” kamera vasıtasıyla bitiş çizgisinden geçen hareketli cisimleri sırasıyla

Saniyede 1200 “çizgi görüntü” çekerek, bilgisayar ortamına kaydeden,

]Ardından bu çizgileri birleştirip hareketli cismin bütününü oluşturan

Ve bu cismi, bitiş çizgisine ilk ulaştığı andaki kronometrik dereceye göre resimde konumlandıran

bir sistemdir.


Sistem, finiş çizgisine odaklanmış bir “çizgi” kamera olduğundan, finiş çizgisinin 1mm önü ya da arkasını çekemez. Finiş çizgisi dışındaki alanlar kameranın görüş alanı dışındadır.

Örneğin Finiş çizgisi üzerinde bir sabit olarak at dursa ve bu anda FOTOFİNİŞ sisteminden görüntüsü alınsa söz konusu at sadece 1 tek dikey çizgi olarak gözükecektir. Atın FOTOFİNİŞ resminde görülebilmesi için tüm bedeninin çizgiyi geçmesi ve bu sırada sistemin kaydettiği tüm çizgi görüntülerin birleştirilmesi gerekmektedir.

FOTOFİNİŞ resmindeki her atın görüntüsü, atın bedeninin her milimetresinin bitiş çizgisinde iken çekilen görüntülerinin birleşimidir.
Bir başka deyişle, FOTO FİNİŞ RESMİ, koşu sonrası ekranlara verilen TEK KARE RESİMDEN[ oluşmamaktadır ki bu resimde yer alan her bir atın bitiş çizgisinden tek tek geçerken çekilen çizgi görüntülerinin
[/b] birleşimidirYukarıdaki fotofinish resmine bakıldığında koşu neticesinin 5-3-2-1-7 olduğunu görüyoruz. Buradaki her atın görüntüsü bu atların her birinin tek tek fotoyu geçtiği andaki görüntüleridir. Yani bir başka ifadeyle 5 nolu atın 1.ciliğini kazandığı anda, diğer 4 atın bulundukları yerdeki görüntüleri değildir. 5 nolu atın 1.ciliğe ulaştığı anda örneğin 1 nolu at 2 nolu attan daha önde olabilir ancak finiş çizgisine 2 nolu at 1 nolu attan önce varmıştır. Bu ifadeyle vurgulanmak istenen bu resmin, birinciliğe ulaşan 5 nolu atın finiş çizgisine ulaştığı anda diğer atların konumunu gösterecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf gibi düşünülmemesidir. Bu tek kare forofiniş resmi, tüm atların birbirlerinden bağımsız olarak birer birer fotofinişi geçerken çekilmiş görüntüleridir. Resimdeki her at sistem tarafından yarışı bitiriş derecesine göre fotofiniş resminde otomatikman sıralanmaktadır
Ayrıca her fotofiniş resminde atların pistin iç tarafındaki görüntülerini de görebilmekteyiz. Bu imkanı sağlayan, tam bitiş çizgisi üzerindeki 15 cm enindeki ]aynadır

Bu da FOTOFİNİŞ resmindeki her atın görüntüsünün o atın bitiş çizgisinden geçerken oluşan görüntüsü olduğunun göstergesidir.

FOTOFİNİŞ sistemi atların sadece bitiş çizgisindeki görüntülerini çekmez, ayrıca her atın koşuyu bitiriş derecesini de belirlemektedir.

Her ata ait resim, atların burunlarının bitiş çizgisine değdiği an olan koşu derecesine göre FOTOFİNİŞ resminde sistem tarafından konumlandırılır.
Sistem, her atın burnunun bitiş çizgisine değdiği andaki anı o at için bitiriş derecesi olarak kaydeder ve FOTOFİNİŞ resmini, soldan sağa atların koşuyu bitiriş derecelerine göre sıralayarak oluşturulur.Yarışı, Fotofiniş merkezi önündeki yerlerinden canlı olarak takip eden Komiserler Kurulu yarışın bitiminde Fotofiniş merkezine gelerek bilgisayarda oluşan bu resim şeridi üzerinden yarışa ait sıralamayı tespit eder ve kesin sonuçları anında açıklar. Yani bütün sonuçlar Komiserler Kurulunun incelemesi ve kararı ile kesinleşir.


1 – Bazı koşuların son metrelerinde mücadele eden örneğin 2 attan biri her aksiyonda diğerinin önünde olabilmektedir. Dolayısıyla çok hızlı bir şekilde bitiş çizgisinden geçen 2 attan bitiş çizgisi anında gerideki at, bitiş çizgisinin hemen sonrasındaki ilk aksiyonda koşuyu birinci bitiren atın önünde olabilmektedir. FOTOFİNİŞ resmindeki görüntünün, finiş çizgisinin hemen sonrasındaki aksiyonu göstermediğinden nasıl emin olabilirim?
Cevap: Sistem, finiş çizgisine odaklanmış kamera bir “çizgi” kamera olduğundan finiş çizgisinin 1 mm önü ya da arkasını çekemez; finiş çizgisi dışındaki alanlar kameranın görüş alanı dışındadır. FOTOFİNİŞ resmindeki atın görüntüsü, atın bedeninin her milimetresinin bitiş çizgisinde iken çekilen görüntülerinin birleşimidir.

Bir başka deyişle FOTOFİNİŞ resmi koşu sonrası ekranlara verilen 1 tek kare resimden oluşmamaktadır ki bu resimde atların bitiş çizgisindeki görüntülerinin birleşimidir.

Ayrıca her FOTOFİNİŞ resminde görüldüğü gibi atların pistin iç tarafındaki görüntülerini de görebilmekteyiz. Bu imkanı sağlayan tam bitiş çizgisi üzerindeki 15 cm enindeki aynadır. Her atın aynadan yansıyan pistin iç tarafındaki görüntüsü FOTOFİNİŞ resminde yer almaktadır. Bu da FOTOFİNİŞ resmindeki her atın görüntüsünün o atın bitiş çizgisindeki görüntüsü olduğunun göstergesidir.

FOTOFİNİŞ resminde bitiş çizgisi neresidir?

Bitiş çizgisi resmin bütünüdür. Bir atın diğer ata göre konumu göz ardı edildiğinde resimdeki her atın görüntüsü, o atın bitiş çizgisinden geçerken çekilen çizgi görüntülerin birleşiminden oluşmaktadır. Resimdeki sıralama ise atların koşuyu bitiriş derecelerine göre oluşmaktadır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://hipodrom.yetkin-forum.com
TJK
Admin


Mesaj Sayısı : 247
Kayıt tarihi : 03/06/08

MesajKonu: Geri: FOTO FİNİSH CİHAZI   Salı Ağus. 19, 2008 11:11 pm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://hipodrom.yetkin-forum.com
 
FOTO FİNİSH CİHAZI
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» tuz gölü fotoğrafları
» Cosplay fotoğrafları
» 3 aralık balat gezisi fotografları (en azından benimkiler)
» Resimdeki yeri nasıl değiştirebilirim ? (Yardım)
» Konu Adının Görünmesi?

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
TÜRKİYE HİPODROM SİTESİ :: TÜRKİYE HİPODROM SİTESİ :: THS PAYLAŞIM-
Buraya geçin: